Carport fotowoltaiczny – jakie ma zalety względem tradycyjnych sposobów montażu?
2 listopada 2024
Termin fotowoltaika najczęściej kojarzy się z instalacjami, które montuje się na dachach domów lub na konstrukcjach naziemnych. Nadal niewielu ludzi jednak wie, że panele fotowoltaiczne można umieścić na specjalnie przygotowanej wiacie. Jakie takie rozwiązanie ma wady a jakie zalety? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!
Panele fotowoltaiczne na dachu – wady i zalety tego rozwiązania
Montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach domów to najpopularniejsze rozwiązanie, z którym można spotkać się najczęściej. Jest ono świetnym wyborem w przypadku dachów nachylonych w odpowiednim kierunku. Aby zamontowanie takiej instalacji pozwalało odpowiednio wykorzystać jej moc i jednocześnie było stosunkowo tanie, dach skośny powinien mieć nachylenie w kierunku południowym w przedziale 30-40 stopni.
Niestety budynek mieszkalny nie zawsze spełnia wymagania, które umożliwiają efektywne korzystanie z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu. Brak odpowiedniego kierunku i kąta nachylenia to jedno. Drugą kwestią, która często stanowi problem, jest niewystarczająca ilość miejsca na dachu, przez co nie ma szans, aby założyć tam odpowiednio dużą instalację.
Kolejnym ważnym aspektem, który budzi wątpliwości osób stojących przed podjęciem wyboru o lokalizacji paneli fotowoltaicznych, jest estetyka domu. Konstrukcja budowlana na pewno zmieni się wizualnie, jeśli instalacja zostanie zamontowana na jej dachu. Panele fotowoltaiczne są raczej widoczne z daleka i w znacznym stopniu pokrywają dachówkę.
Ci bardziej przezorni biorą pod uwagę także ceny ubezpieczenia domu. Ze względu na montaż paneli składka miesięczna lub roczna może wzrosnąć, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Są także osoby, które obawiają się pożaru instalacji fotowoltaicznej na swoim dachu. W przypadku prawidłowego wykonania inwestycji jest to kwestia raczej rzadko spotykana, ale ryzyko istnieje zawsze.
Panele fotowoltaiczne na konstrukcji gruntowej – kiedy warto?
Innym, znanym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie. To świetny wybór dla osób, które mają większe posesje i są w stanie przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca na realizację inwestycji. Jest to opcja, która wybierana jest rzadziej niż montaż paneli na dachu właśnie przez ograniczenia metrażu i niechęć poświęcania swojego ogrodu, który może służyć za miejsce do wypoczynku.
Wyznaczenie części działki pod zabudowę panelami fotowoltaicznymi ma szereg korzyści. Można bez większego problemu odwrócić je w stronę słońca oraz w razie potrzeby zmienić ich kąt nachylenia. Sprawia to, że są one w stanie bardzo efektywnie wykorzystywać energię słoneczną o różnych porach roku. Ponadto montaż instalacji na gruncie sprawia, że można łatwo dostać się do niej w razie potrzeby przeprowadzenia prac serwisowych.
Szukając wad tego rozwiązania, warto mieć na uwadze, że jest ono droższe niż w przypadku paneli na dachu budynku. Spowodowane jest to koniecznością montażu instalacji na bardziej rozbudowanej konstrukcji wsporczej. Całość nie jest wysoka, co z kolei może przekładać się na większe zacienienie ze strony budynków i drzew, a także innych obiektów. Spore wątpliwości budzi tutaj również estetyka oraz wspomniane wcześniej wyłączenie części działki z użytkowania.
Panele fotowoltaiczne na wiacie samochodowej – co to takiego?
Istnieje trzecie rozwiązanie montażu paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym. Nie cieszy się ono jeszcze tak dużą rozpoznawalnością, jak poprzednie dwie opcje, ale jego popularność rośnie. Nic dziwnego, w końcu jest to opcja bardzo praktyczna. Mowa o konstrukcji carport z dachem wykonanym z paneli PV.
Na czym polega rewolucyjność tego rozwiązania? Carport z panelami PV nie pełni tylko jednej funkcji. Konstrukcja służy jako zadaszenie dla samochodu, które jest niezwykle przydatne o każdej porze roku, chroniąc pojazd przed słońcem, deszcze, śniegiem i innymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Sam dach z kolei służy też do produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem promieni słonecznych.
Wiata ma otwartą konstrukcję, dzięki czemu panele mają zagwarantowaną dobrą wentylację. Jest to istotne szczególnie w gorące dni, gdy mogą się one mocno nagrzewać, a to obniża ich sprawność. Dodatkowo postawienie wiaty carport na posesji jest o wiele szybsze niż budowa tradycyjnego garażu. Można ją umieścić w dowolnym miejscu na posesji, co w wielu przypadkach pozwala na znalezienie optymalnej lokalizacji dla instalacji, co nie jest możliwe w przypadku zabudowy na dachu.
Carport z panelami fotowoltaicznymi dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb
Dużą zaletą montażu wiaty garażowej z dachem wykonanym z paneli PV jest możliwość dopasowania jej do swoich potrzeb. Nasze carporty wykonane są ze stali, co gwarantuje nie tylko ich trwałość, ale także pozwala na stosunkowo łatwą personalizację konstrukcji – tak, aby jak najlepiej spełniła konkretne oczekiwania i wpasowała się w otoczenie.
Posiadamy dwa modele carportów: tradycyjne oraz w pełni szczelne. W jednym i w drugim przypadku oferujemy możliwość przygotowania wiat garażowych z instalacją fotowoltaiczną pod specyficzne wymagania naszych klientów. Jest to ogromna zaleta naszych wiat, ponieważ takie podejście jest niemożliwe w przypadku gotowych wiat importowanych masowo z Chin. Aby jeszcze lepiej dostosować całą konstrukcję do otoczenia i poprawić jej estetykę, zapewniamy możliwość jej lakierowania.
Nasza oferta jest rozwiązaniem bardzo indywidualnym, dopasowanym do potrzeb konkretnego klienta. W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu. Służymy wsparciem merytorycznym oraz doradztwem w zakresie wyboru opcji, która będzie w danym przypadku najkorzystniejsza.